Autor Wątek: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie  (Przeczytany 3661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okorus

  • Wiadomości: 92
Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« dnia: 20 Marzec 2018, 19:09:36 »
Witam kolegów
wczoraj przy rejestracji broni pan policjant w WPA przekazał mi, że dostali nowe zalecenia sprawdzania w czasie rejestracji broni czy każda istotna część broni ma oznaczenie numerowe jeśli nie ma to mają odmawiać rejestracji takiej broni. Zgodnie z Ustawą o obrocie bronią palną przedsiębiorca wprowadzający broń do obrotu ma obowiązek dopilnować aby wszystkie istotne części broni były oznakowane numerycznie. Jeśli zarejestrujemy broń bez jej przynoszenia do WPA i okazywania a nie wszystkie istotne części mamy oznakowane to odpowiedzialność karna spoczywa na nas i w trakcie sprzedaży będziemy mieli wielki problem. Generalnie nie powinny być rejestrowane egzemplarze broni z nieoznakowanymi wszystkimi istotnymi częściami broni ( np trzeba uważać z bronią pochodzenia amerykańskiego gdyż ta ma oznaczenie tylko w jednym miejscu) a jeśli coś takiego bez przynoszenia zarejestrujemy to będziemy mieli wielki problem gdyż w tym wypadku odpowiedzialność ze sprzedawcy za niedopełnienie zostanie przeniesiona na nas.
Co koledzy na te newsy?

Artur

  • _
  • *
  • Wiadomości: 392
    • WWW
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marzec 2018, 19:25:08 »
To co teraz z tysiącami zarejestrowanej wcześniej sztuk broni , niespełniającymi dzisiejszych wymogów ? Wszyscy posiadacze do pierdla ?  ;)
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :)

okorus

  • Wiadomości: 92
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marzec 2018, 19:37:40 »
Witam
Nie wiem Arturze
Ja tam się tym gadaniem nie przejmuję natomiast kolega który wczoraj rejestrował swoją pierwszą broń dzwonił do mnie roztrzęsiony tak go wystraszyli.
Spróbuję wysłać pismo do Turczyna i zobaczymy czy nie da się tej głupoty i dowolnej interpretacji przepisów jakoś zastopować

okorus

  • Wiadomości: 92
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marzec 2018, 20:00:57 »
Póki co to za plecami nam wprowadzają zmianę w ustawie o broni i amunicji czyli obowiązkowe badania lekarskie raz na pięć lat na razie dla myśliwych ale stawiam "flakon", że za moment to będzie dotyczyło nas wszystkich i zacznie kwitnąć biznes lekarzom i psychologom.

kamil

  • Wiadomości: 17
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Marzec 2018, 20:35:07 »
Ostatnio przy rejestracji tekże otrzymałem taka informacje co do oznaczenia istotnych części jednakże chodzi tu jedynie o nową broń rejestrowaną po raz pierwszy w kraju.
W/w zasady nie dotyczą (przynajmniej póki co) rynku wtórnego...

okorus

  • Wiadomości: 92
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Marzec 2018, 01:52:18 »
No mnie przy rejestracji poinformowano że chodzi o każdą broń.
Gdyby tak było to wielu z nas ma wielki problem
Pozdrawiam

hope

  • Wiadomości: 74
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Marzec 2018, 06:21:01 »
Po pierwsze z jakiego przepisu to wynika, bo nie znam takiego.
Edit, jeśli chodzi o "Ustawę o obrocie bronią palną" to nie dotyczy klienta końcowego.

Po drugie nie może to działać "wstecznie", a jeśli tak to sami siebie powinni ukarać za zarejestrowanie broni bez takich oznaczeń.
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2018, 06:23:55 wysłana przez hope »

exc450

  • Wiadomości: 141
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Marzec 2018, 08:04:59 »
Lex retro non agit - prawo nie działa wstecz

Artur

  • _
  • *
  • Wiadomości: 392
    • WWW
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Marzec 2018, 08:22:47 »
Najpierw niech pracownicy wszystkich WPA pojadą na szkolenia i nauczą się , że 9x19 , 9 luger i 9 Para to jedno i to samo , bo w większości przypadków twierdzą inaczej . A jak już opanują tę wiedzę , to dopiero niech się zajmą innymi cyferkami .
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :)

okorus

  • Wiadomości: 92
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Marzec 2018, 08:55:46 »
Według Panów z WPA a bazują na wspomnianej ustawie o obrocie bronią importer, sprzedawca, sklep nie ma prawa wprowadzić w obrót czyli sprzedać klientom broni której wszystkie istotne części nie są trwale oznaczone.
My po kupieniu przynosząc taką broń do rejestracji spotkamy się z odmową jej zarejestrowania ( bo na przykład na zamku nie ma numeru) i mamy problem.
Natomiast jeśli jej nie przyniesiemy pokazać broni tylko będziemy bazować na papierku to po poinformowaniu nas WPA jest czysta, natomiast odpowiedzialność za taki stan jest przeniesiona na nas.
Sprawa wyjdzie jak będziemy chcieli sprzedać broń i następny pójdzie fizycznie zarejestrować broń wtedy jak mówił Pan będziemy ciągani w celu wyjaśnień takiego stanu.
Jeśli chodzi o nie działanie prawa wstecz w Polsce to kilka spektakularnych przykładów już mieliśmy czy nie zmieniono nam wieku emerytalnego.
Pozdrawiam

hope

  • Wiadomości: 74
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Marzec 2018, 15:25:44 »
Jako klient nie muszę się znać na wszelkich przepisach, szczególnie tych które mnie nie dotyczą. Tu w kontekście obrotu bronią, niech się tłumaczy handlarz w końcu to jego chleb.

Przychodząc do sklepu oddaję upoważnienie, płacę, otrzymuję fakturę i sprawdzam czy nr broni jest taki jak na FV. Koniec.

Czy w sklepie np. monopolowym kupując flaszkę dochodzisz skąd się wzięła banderola?
 Interesuje Cię tylko twój dowód (jeśli wyglądasz na młodzika) i pieniądze za towar. Jego legalność gwarantuje mi sklep.

Analogicznie powinno być przy zakupie broni. To nie my mamy się znać na wszystkich przepisach. Uważam, że tak było by normalnie, ale to tylko moje zdanie.

okorus

  • Wiadomości: 92
Odp: Nowe zalecenia dla WPA w Olsztynie
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Marzec 2018, 16:00:37 »
Masz rację.................................. co nas powinny obchodzić jakieś dodatkowe numery. Skoro ktoś z koncesją nam sprzedaje to powinno być to wprowadzone przez niego w obrót w taki sposób żebyśmy nie ponosili konsekwencji niedopełnienia sprzedawcy.
Niestety jak wiesz na przykładzie sławnej amunicji z "rdzeniem" do kałacha która była dostępna w każdym sklepie................sprzedawca ma to głęboko w poważaniu i świadomie wprowadzał ją w obrót wiedząc doskonale że nie możemy jej posiadać.
Wracając do wątku według mnie to zwykłe czepialstwo w stosunku do spokojnych kolekcjonerów lub strzelców sportowych i jest to robione aby nam "umilić życie".