Autor Wątek: Artykuł ze STRZAŁU - co kombinuje Policja?  (Przeczytany 2653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prezes

  • Wiadomości: 1628
Artykuł ze STRZAŁU - co kombinuje Policja?
« dnia: 13 Sierpień 2007, 18:54:34 »
W sierpniowym numerze Magazynu o Broni - STRZAŁ (nr8 (52)) znajduje się artykuł Jarosława Lewandowskiego pt. "Policyjny projekt ustawy o broni i amunicji ... Układy trzymają się mocno...".

Artykuł traktuje o propozycjach Komedny Głównej Policji dotyczących zmiany ustawy o broni i amunicji. Zmiany ze stanu obecnego na bardziej "kagańcowy". Za autorem pozwolę sobie wymienić niektóre propozycje:

- pozwolenia na broń nie wydaje się osobom "skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo lub  przestępstwo skarbowe połenione z winy umyślnej" (obecnie: skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko zdrowiu, Ĺźyciu lub mieniu")  

- wprowadzenie powszechnych badań lekarskich, odnawianych co pięć lat, dla wszystkich posiadaczy broni, w tym broni czarnoprochowej (obecnie co 5 lat badają się posiadacze broni do ochrony osobistej),

- wprowadzenie obowiązku pisemnej formy użyczania broni, jednocześnie zlikwidowanie możliwości krzyżowego jej użyczania (myśliwy sportowcowi i odwrotnie) (obecnie - zgodnie z kodeksem cywilnym, do użyczenia wystarczy forma ustna),

- czarny proch i kapiszony mają się stać amunicją,

- repliki cbroni czarnoprochowej można będzie używać tylko na strzelnicach i tylko po zarejestrowani ich na komendzie wojewódzkiej (obecnie repliki nie podlegają kontroli Policji).

Reszta w omawianym artykule. Całe szczęście, że Komendant Główny Policji nie ma inicjatywy ustawodawczej i każdy jego projekt musi trafić do Ministra SWiA, a ten - jeżeli uzna to za stosowne - może przedstawić go rządowi, który ma możliwość skierowania projektu ustawy do Sejmu.

pimos

  • Administrator
  • Wiadomości: 250
Artykuł ze STRZAŁU - co kombinuje Policja?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Sierpień 2007, 10:22:53 »
Jak widać więc inicjatywa ta nie sprzyja rozwijaniu się sportów strzeleckich a posiadacze wszelakich kijów dymiących i klamek ( w tym, o zgrozo, czarnoprochowych ) dostaną na twarz kaganiec i smycz w postaci rejestracji. Słowem idzie gorsze.....
Sam fakt stworzenia takich propozycji wybitnie pokazuje intencje rządzących a co za tym idzie - ograniczenie dostępu społeczeństwa do broni ze wskazaniem na zmianę hobby.
W kwestii użyczenia broni też widać wybitnie próbę separacji posiadaczy broni, czy źle zrobię jak powiem "skłócenia" ? bo we współpracę wkracza papierologia i chęć kontroli tego, co strzelcy robią.....
Wracając do CP, to niby gdzie strzelają posiadacze takowych ? w mieszkaniu ?
brak słów, przepraszam za wylewność ale szlag człowieka trafia jak czyta takie "lepsze" propozycje.....