Autor Wątek: "Zdekowana" czeska broń z Allegro  (Przeczytany 2947 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prezes

  • Wiadomości: 1628
"Zdekowana" czeska broń z Allegro
« dnia: 19 Styczeń 2008, 09:56:45 »
W wychodzącej w Katowicach mutacji „Gazety Wyborczej” z 17 stycznia 2008r. znalazł się artykuł Marcina Pietraszewskiego pod tytułem „Profesor tłumaczy, skąd u niego kałasznikow”  
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4848179.html  
na temat zakupĂłw poprzez Allegro jednostek broni palnej zdekowanych w Czechach.

Poniżej cytat z artykułu:

Polskie przepisy nie dopuszczają jednak certyfikatów i atestów wydanych przez zagranicznych rusznikarzy lub laboratoria. Kolekcjonerzy muszą mieć zaświadczenie wydane w Polsce. Procedura jest długa i bardzo kosztowna. Najpierw trzeba znaleźć koncesjonowanego przez MSWiA rusznikarza, który trwale pozbawi broni cech użytkowych zgodnie ze specyfikacją techniczną wydaną przez Wojskowy Instytut Techniki i Uzbrojenia, a następnie wysłać ją na badania do laboratorium kryminalistycznego KGP.

- Tamtejsi specjaliści wydadzą zaświadczenie, które stanowi podstawę do rejestracji takiej broni w komendzie wojewódzkiej - tłumaczy komisarz Krzysztof Zborowski z Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Za nielegalne posiadanie broni grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.”

Dla przypomnienia:

Zgodnie z polskimi przepisami broń palną pozbawioną cech użytkowych należy zarejestrować w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji przedstawiając:
 
1) dowĂłd nabycia broni,
2) "potwierdzenie pozbawienia broni palnej cech użytkowych", które wystawia Centralne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji (na wniosek podmiotu uprawnionego do pozbawiania broni palnej cech użytkowych, który przedstawia tam broń, dokument stwierdzający, że została ona pozbawiona cech użytkowych zgodnie z właściwą specyfikacją techniczną i dowód dokonania opłaty za dokonanie oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych broni palnej),
3) dowód wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 82 zł za wydanie karty rejestracyjnej broni pozbawionej na stałe cech użytkowych,
4)zdjęcie legitymacyjne 3 x 4 cm, które zostanie wklejone do "Karty rejestracyjnej broni".

Odmowa zarejestrowania broni palnej pozbawionej cech użytkowych przez Policję musi nastąpić w formie decyzji administracyjnej (od której służy odwołanie do Komendanta Głównego Policji). Jedynym powodem odmowy może być to, że osoba, która chce zarejestrować broń nie ma ukończonych lat 18. Kwestia karalności wnioskodawcy nie ma znaczenia.